Шановні батьки!
Не залишайте дітей без нагляду! Дбайте про безпеку своїх дітей, дотримуючись правил безпечної поведінки в побуті. Виховуйте у дітей навички культури безпечної поведінки, демонструючи на власному прикладі обережність у поводженні із вогнем, газом, водою, побутовою хімією, ліками. Виділіть декілька хвилин на відверту розмову з дітьми. Пам’ятайте, ці хвилини вимірюються ціною життя. А щоб неждана мить не стала початком великої біди — потрібно давати дітям чіткі знання і вміння, як діяти в тій чи іншій ситуації. Пам’ятайте, що життя наших дітей залежить тільки від нас самих!
Робота з батьками в Миронівському ліцеї
Дитину не карають:
- За те, що вона чимось не влаштовує дорослих: наприклад, холерика за те, що він непосидючий і впертий, сангвініка – за рухливість, флегматика – за повільність, меланхоліка – за плаксивість.
- Під час їжі.
- Якщо вона зазнала невдачі (вона й без того засмучена, присоромлена, пригнічена). Тут краще підтримати її.
- За необережність, а вчать обережності, роблячи висновки з прорахунків дитини.
- За повільність, незібраність; за забруднений і порваний одяг, а вдягають відповідно до обставин.
- На людях (в автобусі, на вулиці) , адже це ще й публічне приниження.
- При молодшій дитині, оскільки підривається авторитет старшої.
- За емоційність, імпульсивність, енергійність.
- Поспішно, не розібравшись: краще пробачити десятьох винних, ніж покарати одного невинного.
Як можна допомогти дитині добре поводитись?
Більшість батьків замислюються, чи правильно вони себе поводять з дитиною. Звичайно, немає ідеальних батьків. Усі вони мають труднощі й іноді не впевнені, чи добре виховують своїх дітей. Однією з проблем, що найбільше непокоїть батьків, є питання поведінки: що треба зробити аби діти поводилися добре?
Скористайтеся нашими порадами:
Подавайте дітям приклад хорошої поведінки. Діти вчаться, наслідуючи поведінку дорослих. Ваша поведінка – приклад для наслідування.
Змінюйте оточення, а не дитину. Краще тримати цінні, крихкі та небезпечні предмети у недоступних для дітей місцях, аніж потім карати дітей за їхню природну цікавість.
Висловлюйте свої бажання позитивно. Кажіть дітям, чого Ви від них очікуєте, замість того, чого НЕ бажаєте.
Висувайте реальні вимоги. Запитуйте себе, чи відповідають Ваші вимоги віку дитини, ситуації, в якій вона опинилася. Ви маєте бути більш терпимими до маленьких та хворих дітей.
Не надавайте надто великого значення заохоченням і покаранням. В міру дорослішання дитини покарання і заохочення стають все менш результативними. Пояснюйте причину, яка впливає на Ваше рішення. Прагніть до компромісу у спілкуванні зі старшими дітьми, а з меншими – використовуйте тактику переключення уваги.
Обирайте виховання без побиття та крику. На початку це може здаватися результативним, однак незабаром виявиться: щоразу Ви змушені бити все з більшою силою, щоб досягти бажаного результату. Крик або постійні докори є також шкідливими та можуть призвести до тривалих проблем емоційного характеру.
Покарання не допомагають дитині виробити навички самоконтролю і поваги до інших.
Факти, що можуть Вас здивувати…
- Діти часто не розуміють, чому їх покарано
- Дослідження доводять, що вимоги дорослих часто видаються дітям незрозумілими. Пам’ятайте, коли дитина дістала ляпас, вона стає надто сердитою, знервованою та збудженою, тому не може зрозуміти, за що і чому її покарано.
- Допомагайте дітям вести себе краще, даючи їм вибір. Не сперечайтеся з дітьми про справи, які не мають великого значення. Дозволяйте їм зробити вибір: нехай вони самі вирішують, у що одягатися чи що їсти.
- Це попередить прояви образи та непокори з боку дитини. Вона не дорікатиме, що Ви її постійно контролюєте.
- Діти мають право на позитивне ставлення до себе
- Уряд України зобов’язався дотримуватись принципів Конвенції Організації Об’єднаних Націй з прав дитини. В ній виголошено, що діти мають права, одним з яких є право на захист від будь-яких форм фізичного і психічного насильства та навмисного приниження.
Десять кроків, щоб стати кращими батьками
- Любов є найважливішою потребою усіх дітей і однією з основних передумов позитивної поведінки дитини. Батьківська любов допомагає дитині формувати впевненість у собі, викликає почуття власної гідності.
2. Прислуховуйтесь до того, що говорить Ваша дитина. Цікавтеся тим, що вона робить і відчуває.
3. Всі взаємостосунки, в тому числі й ті, що будуються на любові й довірі, потребують певних обмежень. Батьки самі мають визначити ці обмеження для дітей. Пам’ятайте, що порушення дітьми будь-яких обмежень є для них природним процесом пізнання, і не варто це розцінювати як прояв неслухняності. Діти почуваються більш безпечно, коли батьки також дотримуються визначених ними обмежень.
4. Сміх допомагає розрядити напружену ситуацію. Часом батьки бувають занадто серйозними. Це заважає їм сповна відчути радість батьківства. Вмійте побачити веселі моменти й дозволяйте собі сміх при кожній нагоді.
5. Намагайтесь побачити світ очима Вашої дитини і зрозуміти її почуття. Пригадайте, як Ви почувалися. Коли були дитиною, і яким незрозумілим здавався Вам світ дорослих, коли в Вами чинили несправедливо.
6. Хваліть і заохочуйте дитину. Сподівайтеся, що дитина поводитиметься добре, й заохочуйте докладати зусиль для цього. Хваліть її за хорошу поведінку.
7. Поважайте свою дитину так, як поважали б дорослого. Дозвольте дитині брати участь у прийнятті рішень, особливо тих, що стосуються її. Прислухайтеся до думки дитини. Якщо Ви змушені сказати дитині щось неприємне, подумайте, яким чином Ви сказали б це дорослому. Вибачайтеся, якщо вчинили неправильно по відношенню до дитини.
8. Плануйте розпорядок дня дитини. Малі діти почуватимуться більш безпечно, якщо дотримуватимуться чіткого розпорядку дня.
9. У кожній сім’ї є свої правила. Будьте послідовними і їх дотриманні, про намагайтеся виявляти певну гнучкість щодо дотримання цих правил маленькими дітьми. Діти можуть бути введені в оману, якщо одного дня правило виконується, а іншого – відміняється.
10. Не забувайте про власні потреби! Коли батьківство починає надто нагадувати важку працю, і ви відчуваєте, що Вам бракує терпіння, приділіть трохи часу лише собі. Робіть те, що приносить Вам задоволення. Якщо Ви розумієте, що втрачаєте контроль над собою і можете накричати на дитину, образити, принизити чи вдарити її, залиште дитину на кілька хвилин, порахуйте до десяти і заспокойтеся.(за матеріалами Фонду “Нічиї діти” (Польща), розроблених на основі NSPCC публікації “Як стати кращими батьками”, Лондон, 2002).
ВУЗЛИКИ НА ПАМ”ЯТЬ
Пам’ятка для батьків
Дорогі батьки!
Нехай ці правила, вивірені життям, допоможуть Вам у вихованні дитини, налагодженні добрих взаємин із нею, у зміцненні Вашого авторитету, взаємної поваги та любові. Це можливо, якщо у Вашій родині:
- довіра – основне правило;
- завжди дитині говорите правду;
- намагаються бути прикладом для дитини;
- поважають дитину як особистість, котра має право на власну точку зору;
- радяться з дитиною;
- не обманюють дитину;
- навчають правильно оцінювати свої вчинки та вчинки інших людей;
- не прагнуть цілковитої покори з першого слова, дають можливість переконатися дитині, у чому вона має чи не має рацію;
- справи відкладають на потім, якщо дитині потрібна допомога;
- використовують жарт як вихід зі скрутного становища;
- надають перевагу не телевізору, а природі;
- постійно читають уголос;
- під час засудження дитини за вчинок згадують себе в її віці;
- знають друзів своєї дитини і запрошують їх у дім;
- увечері всією родиною обговорюють, як минув день.
Пам’ятка для батьків щодо виховання культури поведінки у дітей
- Не демонструйте своїй дитині показної ввічливість і чуйності. Невдовзі вона почне вас наслідувати і чинити так у першу чергу стосовно до вас.
- Не грубіть і не лихословте. Ваша звичка стане звичкою вашої дитини.
- Не говоріть про чужих людей погано і нешанобливо. Якщо Ви покажете в цьому приклад своїй дитині, чекайте, що невдовзі вона скаже те ж саме про вас.
- Будьте тактовними стосовно інших людей. Це непоганий урок добра і людяності для вашої дитини.
- Не бійтеся вибачитися перед кимось у присутності своєї дитини. У цей момент ви нічого не втрачаєте, лише отримуєте її повагу.
- Виявляйте шляхетність навіть тоді, коли вам дуже не хочеться її виявляти, навчайте цього свою дитину. Пам’ятайте, що поведінка – це дзеркало, у якому відбивається справжній вигляд кожного!
ПОРАДИ ПСИХОЛОГА
- Батькам учнів початкової школи
- Батькам учнів основної та старшої школи
- Батькам про сімейне виховання
- Психологічний супровід
- Повірте в свою дитину! (Поради психолога батькам випускника)
- Поради батькам першокласників
- Поради батькам п’ятикласників
Доцільність щеплень проти інфекційних хвороб
Про формування особливостей поведінки
Криза розитку дітей віком 6 – 7 років
Правила техніки безпеки для учнів 1-4 класів
Декілька рекомендацій батькам для покращення комунікативного зв’язку з власними дітьми
Який сніданок найкорисніший для школяра
УВАГА! БАТЬКИ ТА ВОДІЇ!
На даний час у соціальних мережах з’явилися групи, у яких «кваліфіковані психологи» доводять дітей до самогубства. Серед підлітків стала популярною гра: «Біжи або помри!». Суть цієї гри – перебігти дорогу якомога ближче перед рухомим транспортом. Через це водіям потрібно бути вкрай уважними, коли бачите дітей біля дороги, то врахуйте той факт, що вони можуть кинутися прямо під колеса! В Інтернет мережі все більше розміщуються Веб-ресурси, на яких реєструються групи, форуми та спільноти, що пропагують та спрямовують дітей до вчинення суїцидів. Відомо, що фанати таких спільнот називають себе «китами», так як дані тварини асоціюються у них зі свободою. Представники даного виду ссавців добровільно можуть звести рахунки з життям. Тому у всіх шанувальників «моря китів» і «тихих будинків» на особистих сторінках зображені відео або малюнки з літаючими китами.
НА ЩО НЕОБХІДНО ЗВЕРНУТИ УВАГУ:
- Підліток стомлений, навіть якщо рано лягає спати – прослідкуйте, чи спить він рано вранці.
- Малює китів, метеликів, єдинорогів.
- Перебуває в Інтернет-спільнотах, що містять в назві наступне: «Кити пливуть вгору», «Розбуди мене в 4.20», “f54”,”f57”,”f58”, “Мертве море”, “Самоубийство”, «Тихий дом», «Рина», «Няпока», «Море китов», «50 днів до мого…».
- Обмежив у соціальній мережі «VKontakte» доступ до інформації в листуванні з друзями. На особистій сторінці є фрази «розбуди мене в 4.20», я в грі». І зовсім небезпечно, якщо на стіні, записниках з’являються цифри від 50 починаючи і менше.
- Переписується в «Viber» (і ін. Месенджерах) з незнайомими людьми, які дають дивні розпорядження дитині.
РЕКОМЕНДАЦІЇ БАТЬКАМ:
- Приділяти більше уваги психологічному стану дитини.
- Перевіряти шкіряні покриви дитини на наявність пошкоджень. У разі їх виявлення, з’ясувати обставини, за яких вони з’явилися. Особливу увагу звертати на пошкодження різного роду у формі кита,.
- Перевіряти облікові записи (акаунти) дитини в соціальних мережах та групи, до яких входить акаунт. Перевіряти вміст спілкування у приватних чатах.
- Звертати увагу на коло спілкування дитини.
- Намагатися зайняти вільний час дитини спортивними або культурними секціями.
- Обов’язково контролювати, які фото- та відеофайли знаходяться в гаджетах дитини.
- Установити функцію «батьківський контроль» на всіх гаджетах дитини.
Якщо ви виявили, що дитина входить до кола учасників таких груп , ми радимо:
- Повідомити про даний факт та наявність такої групи до підрозділів Національної поліції України;
- Одразу звернутись за кваліфікованою допомогою до професійного психолога у заклади охорони здоров’я, а до того часу не залишати дитину без догляду на одинці;
- Повідомити адміністрацію соціальної мережі про наявність таких груп для їх подальшого блокування.
При виявленні таких груп самостійно, просимо негайно повідомляти на спецлінію поліції «102»!
Поліція Київської області