Психологічна служба ліцею

Цікаві поради для кожного

Пам’ятка батькам першокласника

Конфлікт


Поради щодо встановлення довіри між підлітком і вчителем в кризовий для них час.
Уважно вислуховуйте підлітка. Прагніть до того, щоб підліток зрозумів, що він вам не байдужий і ви готові зрозуміти і прийняти його. Не перебивайте. Не показуйте свого страху. Відносьтесь до нього серйозно, з повагою. Поради щодо встановлення довіри між підлітком і вчителем в кризовий для них час.

 • Запропонуйте свою підтримку та допомогу. Постарайтесь переконати, що даний стан (проблеми) тимчасові і швидко пройдуть. Проявіть співчуття і покажіть, що ви поділяєте і розумієте його почуття.
 • Поцікавтесь, що найбільше в даний час турбує підлітка.
 • Впевнено опікуйтесь підлітком. Саме це допоможе йому у власні сили
 • Використовуйте слова, речення, які сприятимуть встановленню контакту: розумію, звичайно, відчуваю, хочу допомогти.
 • В розмові з підлітком дайте зрозуміти йому, що він необхідний іншим і унікальний як особистість. Кожна людина, незалежно від віку, хоче мати позитивну оцінку своєї діяльності.
 • Недооцінка гірша, ніж переоцінка. Надихайте підлітка на високу самооцінку. Вмійте слухати, довіряти і викликати довіру в нього.
 • Звертайтесь за допомогою, консультацією до спеціаліста, якщо щось насторожило вас у поведінці підлітка.

 Поради щодо встановлення довіри між підлітком та класним керівником
Уважно вислухайте дитину, прагніть до того, щоб підліток зрозумів, що він вам не байдужий і ви готові зрозуміти і прийняти його. Не перебивайте і показуйте свого страху. Відносьтесь до нього серйозно, з повагою.

 • Запропонуйте свою підтримку і допомогу. Постарайтесь переконати, що даний стан (проблема) тимчасові і швидко пройдуть Проявіть співчуття і покажіть, що ви поділяєте і розумієте його почуття.
 • Зацікавтесь, що саме турбує підлітка.
 • Впевнено спілкуйтесь з підлітком .Саме це допоможе йому повірити у власні сили. Головне правило в роботі з дітьми – не нашкодь!
 • Використовуйте слова, речення, які будуть сприяти встановленню контактів: розумію, звичайно, відчуваю, хочу допомогти.
 • В розмові з підлітком дайте зрозуміти йому, що він необхідний і іншим і унікальний як особистість Кожна людина незалежно від віку, хоче мати позитивну оцінку своєї діяльності.
 • Недооцінка гірша ніж переоцінка, надихайте підлітка на високу самооцінку. Вмійте слухати, довіряйте і викликати довіру в нього.

Булінг (насилля в шкільному середовищі)

Bullyng2

зображення_viber_2023-09-21_17-59-35-353 зображення_viber_2023-09-21_17-59-34-333 зображення_viber_2023-09-21_17-59-35-005 зображення_viber_2023-09-21_17-59-35-193


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


«Підлітковий вік та його особливості»
Які ж вікові межі підліткового віку? Скільки років підлітку? Основним критерієм для періодів життя людини є не календарний вік, а анатомо-фізіологічні зміни в організмі. Статеве дозрівання визначає межі підліткового періоду. Це супроводжується раптовим збільшенням зросту, змужнінням організму, розвитком вторинних статевих ознак.
Підлітковий вік – складний і багато в чому суперечливий період життя дитини. Різкі фізіологічні та психологічні зміни особливо впадають в очі батькам та педагогам. Підлітковий вік – період кризи в розвитку особистості дитини.
Особливості особистості підлітка можна досить точно охарактеризувати двома словами – прагнення до самостійності. Воно накладає відбиток на всі сторони особистості, поведінку та відчуття. «Намагаюся бути самостійним, хоча не дуже вмію». Даний етап супроводжується наступними моментами:

 • Є своя думка, не завжди правильна.
 • Вважає свою думку достеменно правильною.
 • Не рахується з думкою батьків.
 • Чинить так, як хоче.
 • Є прагнення спробувати все, що роблять його однолітки та дорослі (покурити, спробувати алкоголь і так далі).
 • Вважає, що він все може і з ним нічого не станеться (не піклується про власну безпеку).

Для успішного проходження і оптимізації розвитку самостійності дитини батькам необхідно:

 • Аргументувати заборони;
 • Обговорювати: якщо ти вчиниш так, то які будуть наслідки (зіпсуєш своє здоров’я, можеш потрапити в погану компанію, з тобою може трапитися щось лихе тощо);
 • Рахуватися з думкою підлітка (інакше він не навчиться зважати на вашу думку);
 • Не вважати свою позицію на 100% правильною;
 • Підтримувати підлітка, хвалити (можливо навіть не зовсім заслужено, для підвищення його впевненості в собі);
 • Не лаяти його друзів або тих, з ким він зустрічається (марно, викличете лише заперечення і негатив), хіба що тих, з ким він вже розлучився або посварився;
 • У суперечках намагайтеся домовитися.

Отже, підліток не дитини, але в той же час він ще й не дорослий. Він не терпить обмежень своєї самостійності, нерідко проявляє різко негативне ставлення до вимог дорослих. Найчастіше конфлікти підлітка з дорослими виникають в тих сім’ях, де батьки не помічають дорослішання сина або доньки, продовжуючи ставитися до них як до «маленьких».
У 13 років з’являється інтерес до власного життя, до якостей своєї особистості. Цей інтерес значно зростає в юнацькому віці. Спочатку думки підлітка про себе в значній мірі повторюють думки про нього інших людей. На питання «Звідки ти знаєш про риси своєї вдачі?» підлітки прямо відповідають, що вони знають про свої якості від батьків, вчителів, товаришів. І тільки згодом починають помічати їх самі. Але вони починають оцінювати інших людей раніше, ніж самих себе.
У 13-14 років те, що було коштовне, знецінюється, з’являються нові кумири, підліток перестає прямо копіювати дорослих, взаємини з батьками та дорослими часто носять характер протесту. У цьому віці дуже вірогідне «зараження» фанатизмом, оскільки підлітки тягнуться до всього незвичайного, часто захоплюються неформальними течіями. Підліток чутливий до оцінки оточуючих. Звідси відомі вразливість та коливання настрою. Зовні криза підліткового віку виявляється в грубості, скритності поведінки, прагненні чинити наперекір вимогам та бажанню дорослих, ігноруванні зауважень, відходу від звичайної сфери спілкування.
У підлітка часто виникає безпідставне відчуття тривоги, вагається самооцінка, він стає вразливим, конфліктним, може впадати в депресію. Підліток схильний вважати себе або генієм, або нікчемою. Будь-яка дрібниця здатна в корені змінити ставлення підлітка до себе. У власних очах він повинен бути дуже розумним, гарним, сміливим тощо. Якщо ж підліток змушений визнати, що щось не так, його думка про себе падає за усіма пунктами, правда, саме така суперечлива самооцінка є основою для розвитку у нього нових, дорослих, критеріїв особистісного розвитку. Оскільки самооцінка підлітків суперечлива, тому в їхній поведінці можуть виникати невмотивовані вчинки. Підлітки більше за інші вікові групи страждають від нестабільності соціальної, економічної та моральної обстановки в країні, втративши сьогодні необхідну орієнтацію в цінностях та ідеалах – старі ідеали зруйновано, нові ще не створено. У той же час перебудова відношення підлітка до себе впливає не лише на його емоційне самопочуття, але й на розвиток його творчих здібностей, задоволеність життям взагалі.
Для підлітка характерна різноманітність інтересів, що за умов правильного виховання може зробити серйозний вплив на розвиток його здібностей і нахилів. Знання підлітка поглиблюються, він починає вивчати наукові дисципліни, у нього з’являється підвищений інтерес до окремих предметів. Проте це спостерігається не у всіх підлітків.
У підлітковому віці загострений страх уславитися слабким, несамостійним, маленьким. Щоб показати свою самостійність, підліток нерідко проявляє впертість і грубість, хоча він і може усвідомити, що був не правий. Випадковий успіх або похвала з боку дорослих може привести підлітка до переоцінки себе, до зайвої самовпевненості та зарозумілості. Навіть тимчасова, випадкова невдача може викликати зневіру в своїх силах, розвинути відчуття невпевненості, боязкості, сором’язливості. Тому потрібен особливий такт з боку батьків та вчителів при спілкуванні з підлітками.

Трирічні дітиПідлітки
1.     Протестують проти батьківських вимог.1.     Протестують проти батьківських вимог.
2.     Тягнуться до однолітків.2.     Тягнуться до однолітків.
3.     Необхідна допомога аби навчитися задовольняти свої потреби: вчасно сходити в туалет, вчасно поїсти.3.     Необхідна допомога, аби навчитися контролювати
 власні бажання: вчасно приходити додому,
розподіляти вільний час,  своєчасно готуватися до занять.
4.     Їх необхідно вчити бути обережними з небезпечними  «іграшками».4.     Їх необхідно вчити бути обережними з небезпечними друзями.
5.     Змагаються за владу в грі.5.     Змагаються за статус і владу серед однолітків.
6.     Все підряд тягнуть до рота – від ґудзиків до тарганів.6.     Все підряд тягнуть до рота – від алкоголю до наркотиків.
7.     Потребують постійної батьківської уваги та допомоги (тобто повної доступності батьків для задоволення своїх потреб в спілкуванні з ними).7.     Потребують постійної батьківської уваги і допомоги (тобто повної доступності батьків для задоволення своїх  потреб в спілкуванні з ними).

 Отже, за що та проти чого веде боротьбу підліток?

 1. За те, щоб перестати бути дитиною.
 2. За припинення посягань на його фізичне начало та недоторканість.
 3. За ствердження серед однолітків.
 4. Проти зауважень, обговорень (особливо іронічних) з приводу його фізичної дорослості.

Підлітковий вік – вкрай складний і суперечливий період становлення людської особистості, що вимагає від батьків великих зусиль, напруженої праці. В той же час, це вік неповторної краси: бурхливої енергії, жаги пізнання, пристрасного пошуку істини.
Батьківський всеобуч: Шляхи вирішення проблеми.
Як спілкуватися з підлітками у цей період? Підлітки особливо залежні від мікросередовища та конкретної ситуації. Одним з визначальних елементів мікросередовища, в стосунках, що формують особистість, є сім’я. для будь-якого підлітка дуже важлива роль сім’ї. але в будь-якій родині виникають проблеми психологічного характеру, які призводять до кризи підліткового віку. Сьогодні ми спробуємо віднайти шляхи вирішення даної проблеми:

 1. Формування кола інтересів підлітка на основі особливостей їхнього характеру та здібностей.
 2. Максимальне скорочення періоду їхнього вільного часу – «часу дозвільно існування та неробства».
 3. Залучення до таких занять як читання, самоосвіта, заняття музикою, спортом, що позитивно впливає на формування особистості.
 4. Залучення підлітка до такої діяльності, що лежить у сфері інтересів дорослих, але в той же час дає можливості йому реалізувати і затвердити себе на рівні дорослих.
 5. Зниження прояву агресії шляхом відвідування спортивної школи, щоденної гімнастики вдома з використанням гантелей, еспандера, залізних гир, боксерських рукавичок (нехай підлітки стукають один одного в мирній бійці, даючи вихід енергії, що накопичилася, щоб агресія не накопичувалася подібно до статистичної електрики, що має властивість вибухати болючими розрядами.
 6. Не пред’являти підліткові завищену вимогу, не підтверджену можливістю дитини.
 7. Чесно вказувати підліткові на його успіхи та невдачі (причому успіхи пояснювати його здібностями, а невдачі – недостатньою підготовкою).
 8. Не захвалювати підлітка, пояснюючи його невдачі випадковістю, оскільки це формує у восьмикласників ефект неадекватності.

46492042_293990277899287_8902110944130236416_n 46502058_293962074568774_339158010993573888_n 46976878_298126334152348_5669680469390655488_n 47151738_298126507485664_1684778793908043776_n

 

алкоголь Скажи наркотикам – НІ!

Слайд1

Слайд2

0-02-05-437c255a15f37f1f94a96ef54b64ffbf168ad1090836e77c080ca879083ff4e4_44b3a05f34823bf7

5_________4________3__________2__________1_______

0-02-05-582b577faf2d506502a73f2b2b18469ba36f89ff078cc99fb1ce9846a2a48de8_11ffce9970f07bee (1)0-02-05-499d109a2c25365ed516f4847cc42c070691d25cc97de53aeafb4eb7dc7b1398_d20a7f35d881cab7 (1)0-02-05-d2f9dd99405b167c3b48c026f0e24657c24db1174ab2d9a25434ea4f74aeeb35_6c7068afbb449e63 (1)0-02-05-6c6eb1d2ae90e32d2ea5f52ce1382f22e4ccaee95083e2bd71e97a424fb8159f_2070b5dc0208966a (1)0-02-05-1a4b63271c5f65920c8993d86563e624404fab0d6f0529b0f4c6923b52a51a57_c3ab8b0c6d66e440 (1)