День української писемності та мови – свято, яке щороку традиційно відзначають в Україні 9 листопада. Започатковане воно в 1997 році, коли Президент України на підтримку ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства видав Указ № 1241/97 «Про День української писемності та мови», у якому зокрема зазначено: «Установити в Україні День української писемності та мови, який відзначати щорічно 9 листопада в день ушанування пам’яті Преподобного Нестора-Літописця».
У цей день проводяться заходи, спрямовані на підтримку української мови, на підняття її престижу в українському суспільстві:
- покладають квіти до пам’ятника Несторові-літописцю;
- відзначають найкращих популяризаторів українського слова;
- заохочують видавництва, які випускають літературу українською мовою;
- стартує Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика, що проводиться за підтримки Міністерства освіти та науки України та Ліги українських меценатів (щороку понад 5 мільйонів учасників із 20 країн світу беруть участь у Конкурсі).
Цікавий факт: здавна в Україні існувала традиція: 9 листопада батьки відводили дітей у школу на перший день навчання, а потім усі разом ішли до церкви, ставили свічку перед образом Нестора-літописця і молилися, щоб він допоміг дитині в навчанні.
9 листопада 2018 р., у День української писемності та мови, на Українському радіо відбудеться вісімнадцятий радіодиктант національної єдності. Акція має на меті об’єднати всіх небайдужих навколо українського слова.
Початок заходу — об 11:00. Вступна частина триватиме півгодини, радіодиктант почнеться об 11:30.
Взяти участь у радіодиктанті зможе кожен охочий у будь-якому куточку світу — достатньо лише мати під рукою аркуш паперу та ручку. Також можна організувати власну локацію і таким чином стати співорганізатором акції.
Усі охочі традиційно можуть надіслати роботи поштою на адресу вул. Хрещатик, 26, Київ — 1, 01001 із позначкою “Радіодиктант” (лист має бути надісланий того ж дня або 10 листопада — про це свідчитиме поштовий штемпель), відсканувати або сфотографувати текст і впродовж 24 годин після закінчення акції надіслати електронної поштою на адресу rd@nrcu.gov.ua. Зображення має бути якісним, текст — написаним від руки (роботи, набрані у будь-якому текстовому редакторі, не розглядатимуться). Комісія приймає також тексти, написані шрифтом Брайля.
11 листопада текст радіодиктанту буде оприлюднено на сайті UA: Українське радіо, тож усі охочі зможуть перевірити свої знання.
Зауважимо, що текст для радіодиктанту замовляють спеціально. У ньому немає авторських знаків чи суперечливих орфограм. Але при тому їхня загальна кількість дуже велика, тому написати радіодиктант без помилок непросто. Минулого року свої радіодиктанти надіслали 28 999 учасників. Жодної помилки не зробило 123 учасники.
Лист Міністерства
За матеріалами КОІПОПК