Категорії архівів: Новини освіти

Науковиці: серія відео про українських жінок у науці

aHR0cHM6Ly9tY3VzZXJjb250ZW50LmNvbS9kZmQ1NTUzZjdlY2E0OWM2NDcwYTM4YmM0L2ltYWdlcy9iZDhlYTAzNi1mODZkLTY4NWUtMDUxNS0xMGE2MDQ4YzU2OTIucG5nУ доступі – серія документальних відео НАУКОВИЦІ про українських жінок у науці від організації INSCIENCE, яка популяризує науку. Відео з серії можна використовувати під час навчання. Ці відео – про світ науки: від нейробіології до дослідження китів та вивчення внутрішніх хвиль океану, від Києва до Антарктиди. Чотири відеоісторії надихатимуть дівчат обирати наукові спеціальності для навчання та кар’єри.  У центрі історії – 15-річна Маша. Вона закохана в науку і саме зараз визначається, ким хоче бути у житті. Маша – провідниця між захопливими історіями чотирьох українських науковиць. Героїні відео: 

 • Віра Єфремова, нейробіологиня, вирощує органоїди зі стовбурових клітин,
 • Марина Шквиря, зоологиня, яка вивчає великих хижаків,
 • Катерина Терлецька, математикиня, досліджує внутрішні хвилі океану,
 • Оксана Савенко, морська біологиня, вивчає китів, дельфінів, тюленів. 

Якщо ви хочете отримати додаткові матеріали чи запросити науковиць на урок, будь ласка, залиште ваші контакти у формі.

Документальні серії НАУКОВИЦІ доступні онлайн на Youtube. Прем’єра трьох серій вже відбулася, четверта серія буде у відкритому доступі наприкінці тижня. Докладніше про проєкт читайте за посиланням: inscience.io/womeninscience.

За матеріалами МОН України

Курс «Підприємництво для школярів»

Учні закладів загальної середньої освіти мають можливість пройти курс «Підприємництво для школярів», розроблений Міністерством цифрової трансформації України в партнерстві з компанією «Київстар» і студією онлайн-освіти EdEra.

Курс складається з 6 модулів і 36 серій. Викладені матеріали допоможуть учням усвідомити переваги ведення підприємницької діяльності та сформувати риси й позиції, потрібні людині для успішної самореалізації в сучасному світі. 

Модулі доступні за посиланнями:

За матеріалами МОН України

Затверджено Положення про ліцей

Кабінет Міністрів затвердив Положення про ліцей, яке врегульовує основні засади діяльності ліцеїв як закладів загальної середньої освіти.

У документі йдеться, зокрема, про:

 • початкову та базову середню освіту в ліцеях,
 • утворення, реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання ліцею,
 • зарахування дітей до ліцеїв,
 • організацію освітнього процесу,
 • класи, міжкласні групи учнів, навчальні кабінети.

Докладно про Положення читайте за посиланням

За матеріалами МОН України

Опитування серед педагогічної спільноти, здобувачів освіти, батьків з метою вивчення обізнаності й ставлення до проблем виявлення та супроводу розвитку обдарованої особистості.

Інститут обдарованої дитини НАПН України проводить опитування серед педагогічної спільноти, здобувачів освіти, батьків з метою вивчення обізнаності й ставлення до проблем виявлення та супроводу розвитку обдарованої особистості. Опитування є анонімним, результати дослідження будуть оприлюднені лише в узагальненому вигляді. 
Опитувальник для педагогічних працівників за посиланням: https://forms.gle/mtk2uVyTxsCfuMf1A 
Опитувальник для викладачів закладів вищої освіти за посиланням: https://forms.gle/AbyPLiAZrFb1Gfzt9 
Опитувальник для учнів за посиланням:  https://forms.gle/bmBBPcvmhaUJrHhF7 
Опитувальник для батьків за посиланням: https://forms.gle/Q6Vw6bX899yJFUPh9 
Відповідальна за проведення опитування кандидат педагогічних наук, завідувач відділу обдарованості М. Ю. Мельник (моб. тел.: (097) 861-10-10, email: maryna.melnyk@ukr.net).

Організація навчання 2021-2022 н.р.

Лист Міністерства освіти і науки України від 1/10-3101 від 23.07.2021 “Щодо особливостей організації навчання”

Лист Міністерства освіти і науки України від 09.08.2021 № 1/9-404 “Про переліки навчальної літератури та навчальних програм, рекомендованих Міністерством освіти і науки України для використання в освітньому процесі закладів освіти у 2021/2022 навчальному році”

Лист Міністерства освіти і науки України від 16.07.2021 № 1/9-362 “Деякі питання організації виховного процесу у 2021/2022 н. р. щодо формування в дітей та учнівської молоді ціннісних життєвих навичок”

Лист Міністерства освіти і науки України від 16.07.2021 № 1/9-363 “Про пріоритетні напрями роботи психологічної служби у системі освіти у 2021/2022 н. р.”

Наказ Міністерства освіти і науки України від 05.05.2021 № 498 “Деякі питання проведення у 2022 році зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти”

Наказ Міністерства освіти і науки України від 13 липня 2021 р. № 813 “Про затвердження методичних рекомендацій щодо оцінювання результатів навчання учнів 1-4 класів закладів загальної середньої освіти”

Соціальний проєкт для популяризаці англійської мови серед українців та підвищення рівня володіння англійською мовою серед учнівської молоді

Відповідно до листа Приватної організації ЦПО «Знавець» від 18.06.2021 № 061821-04 повідомляємо, що Благодійною організацією «Благодійний фонд «Бажання» та ТМ «Школа англійської мови Flash» запроваджено соціальний проєкт, метою якого є популяризація англійської мови серед українців та  підвищення рівня володіння  англійською мовою серед учнівської молоді.
Для участі у проєкті надається лише 10 місць для учнів однієї школи, яких буде відібрано за результатами конкурсу з англійської мови для 3-4 класів. 10 учнів, які отримають найвищі бали, стануть учасниками групи. Важливою умовою також є високі бали з інших навчальних предметів (середній бал не нижче 9 балів). Групи буде сформовано за віком та рівнем знання англійської мови. Навчання відбуватиметься в онлайн форматі тричі на тиждень тривалістю 1,5 години. За один навчальний рік учні пройдуть рівні А1 (Elementary) та А2 (Pre-Іntermediate).
Зареєструватися можна за посиланням:   https://forms.gle/syQbcRNco67iKCna9за .
У разі виникнення запитань та за додатковою інформацією просимо звертатися до Олени Носулько, директора Приватної організації ЦПО «Знавець», за електронною поштою ex.dir@flashstudies.net або за номером телефону (097) 350 99 62.

Директор департаменту                                                       Жанна ОСИПЕНКО

Наталія Бендерець 0(4563) 5-12-40

Реалізація Національного проєкту з цифрової грамотності «Дія. Цифрова освіта» та запуск Цифрограму для вчителів

Міністерство цифрової трансформації з травня 2021 року розпочало реалізацію Національного проєкту з цифрової грамотності «Дія. Цифрова освіта» для вчителів закладів загальної середньої освіти. Тестування розроблене експертами Академії цифрового розвитку та Міністерства освіти і науки України на основі рамки професійних компетенцій для вчителів. Тест Цифрограм 2.0 складається з 63 запитань, містить 21 професійні цифрові компетенції у п’яти сферах:

 • Учитель у цифровому суспільстві;
 • Професійний розвиток;
 • Використання та аналіз цифрових ресурсів;
 • Навчання та оцінювання учнів;
 • Розвиток цифрової компетентності учнів.

Безкоштовно скласти тест і отримати сертифікат можна за покликанням https://osvita.diia.gov.ua/digigram. При реєстрації у полі “Я працюю в компанії/сфері” вказати назву закладу освіти

Перелік обласних професійних спільнот, які функціонуватимуть на базі закладів освіти у 2021/2022 н.р.

Обласні майстер-класи і педагогічні студії працюють впродовж року відповідно до положень про обласний майстер-клас та обласну педагогічну студію (у новій редакції),  затверджених рішенням Вченої ради КНЗ КОР «Київський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних кадрів» від 24 жовтня 2018 року (протокол  № 6) https://kristti.com.ua/karta-sajtu-2/naukovo-metodychna-robota/oblasni-profesijni-ob-yednannya-pedagogichnyh-pratsivnykiv/portal-normatyvno-pravove-zabezpechennya-diyalnosti-oblasnyh-profesijnyh-ob-yednan-pedagogichnyh-pratsivnykiv/
Перелік майстер-класів і педагогічних студій розміщено за покликанням: https://kristti.com.ua/karta-sajtu-2/naukovo-metodychna-robota/oblasni-profesijni-ob-yednannya-pedagogichnyh-pratsivnykiv/2021-2022-navchalnyj-rik/ .
Просимо інформувати педагогічних працівників закладів дошкільної, загальної середньої, позашкільної освіти територіальних громад області про зазначені вище форми методичної роботи та про електронну реєстрацію учасників  запропонованих обласних майстер-класів і педагогічних студій з метою  організації їхньої подальшої діяльності. Алгоритм проведення та дата відкриття електронної реєстрації буде розміщено 22 червня 2021 року за покликанням: https://kristti.com.ua/karta-sajtu-2/naukovo-metodychna-robota/oblasni-profesijni-ob-yednannya-pedagogichnyh-pratsivnykiv/2021-2022-navchalnyj-rik/ .

Грант на навчання

Компанія VENCON розпочинає конкурс для українських студентів та учнів України з видачі гранту на навчання в розмірі 12 000 гривень. Наша мета: формування екологічної культури серед учнів та студентів України. Детальніше: https://vencon.ua/ua/scholarship 

Підвищення кваліфікації

Запрошуємо вчителів взяти участь у Всеукраїнській інтернет-конференції НУШ: особливості організації навчального процесу
Коли: 15 травня 2021 року
Де: на сайті «На Урок» https://naurok.com.ua/conference/nus-education
Для кого: вчителі НУШ, а також адміністратори та педагоги, які працюють у середній школі.
Участь безкоштовна!
Зареєструватися на Всеукраїнську інтернет-конференцію та завантажити програму заходу можна на сайті Освітнього проекту «На Урок»: https://naurok.com.ua/conference/nus-education
З повагою, Голова оргкомітету Всеукраїнської інтернет-конференції «На Урок» Перепелиця Дмитро Олександрович
Зворотний зв’язок
Email: info@naurok.com.ua
Сайт: https://naurok.com.ua/conference/nus-education


*Освітній проект «На Урок» є суб’єктом підвищення кваліфікації відповідно до вимог поставнови «Деякі питання підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників» №800 КМУ від 21.08.2019.

Глобальний тиждень безпеки дорожнього руху

1.32_b17-23 травня за ініціативи ООН по всьому світу відбудеться шостий Глобальний тиждень безпеки дорожнього руху. Цього року його присвячено темі перевищення швидкості – одній із провідних причин дорожньо-транспортного травматизму. Основна мета тижня #Love30 – запровадження обмеження швидкості до 30 км/год, щоб це було нормою для міст, селищ та сіл у всьому світі.

Заходи будуть відбуватися у два етапи: 17-23 травня та 15-21 листопада. Під час І етапу заплановано проведення, зокрема:

 • Єдиного національного уроку з безпеки дорожнього руху на тему «Безпечна дорога додому» у всіх закладах загальної середньої освіти країни та інших інформаційно-просвітницьких заходів, присвячених безпеці дітей на дорозі (матеріали за посиланням);
 • VI щорічного всеукраїнського конкурсу фото- та відеоробіт серед дітей та молоді «Безпечна країна» на тему безбар’єрності, зокрема в освітньому середовищі;

Більше інформації щодо заходів Тижня – тут.

За матеріалами МОН України

Урок з медіаграмотності та розіграш призів для вчителів

Учителі мають можливість використовувати матеріали уроку з медіаграмотності для учнів 7-11 класів, який розробили Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) та ГО «Смарт освіта». Урок створений на основі навчального серіалу BreaktheFake, у якому українські зірки розпізнають і спростовують міфи про COVID-19 та вакцинацію. Вчителі, які скористаються розробкою, отримають сертифікат і шанс виграти подарунки від ЮНІСЕФ. Для участі в розіграші необхідно провести урок та до 20 травня заповнити анкету за посиланням. Сертифікати будуть відправлені всім, хто виконав умови, після 25 травня. Урок можна проводити як цілісне заняття у форматі онлайн чи офлайн, або ж використовувати окремі вправи з розробки під час проведення уроків з різних дисциплін, які вимагають навичок медіаграмотності, наприклад, історія, правознавство, біологія тощо. Урок спрямований на розвиток уміння ідентифікувати фейки та протистояти їхнім негативним впливам. Докладніше про те, як можна скористатись матеріалами уроку та чому важливо розвивати медіаграмотність учнів, читайте за цим посиланням. Матеріали для проведення уроку завантажуйте ось тут.

За матеріалами МОН України

Урок з медіаграмотності для учнів 7-11 класів та розіграш призів для вчителів

Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) та ГО «Смарт освіта» розробили урок з медіаграмотності для учнів 7-11 класів. Урок створений на основі навчального серіалу BreaktheFake, у якому українські зірки розпізнають і спростовують міфи про COVID-19 та вакцинацію. Вчителі, які скористаються розробкою, отримають сертифікат і шанс виграти подарунки від ЮНІСЕФ. Для участі в розіграші необхідно провести урок та до 20 травня заповнити анкету за посиланням. Сертифікати будуть відправлені всім, хто виконав умови, після 25 травня. Урок можна проводити як цілісне заняття у форматі онлайн чи офлайн, або ж використовувати окремі вправи з розробки під час проведення уроків з різних дисциплін, які вимагають навичок медіаграмотності, наприклад, історія, правознавство, біологія тощо. Урок спрямований на розвиток уміння ідентифікувати фейки та протистояти їхнім негативним впливам. Докладніше про те, як можна скористатись матеріалами уроку та чому важливо розвивати медіаграмотність учнів, читайте за цим посиланням. Матеріали для проведення уроку завантажуйте ось тут.

Завершення навчального року 2020/2021

Оприлюднено лист МОН із роз’ясненнями щодо завершення навчального року 2020/2021 у школах. Ось кілька ключових моментів із цього листа.

Звільнення від ДПА

Випускники шкіл у 2020/2021 навчальному році звільняються від проходження ДПА. Водночас вони зберігають за собою право пройти її за власним бажанням. Не передбачено вибіркове звільнення від проходження ДПА (незалежно від її форми) з якогось одного чи кількох предметів. Так само закон не звільняє від проходження ЗНО здобувачів освіти, які планують вступати до закладів вищої освіти у 2021 році. Здобувачі освіти, які претендують на нагородження Золотою або Срібною медалями та звільнені від проходження ДПА законом, мають право на отримання таких медалей без проходження ДПА. Докладніше про питання, що стосуються ДПА, читайте у цьому матеріалі.

Підсумкове оцінювання і подання документів дистанційно

У 2020/2021 навчальному році підсумкове оцінювання результатів навчання учнів можна проводити дистанційно. Під час зарахування дітей для здобуття початкової освіти забороняється проводити конкурси, однак це не стосується закладів спеціалізованої освіти і приватних закладів освіти. Дату початку прийому документів для зарахування визначають органи місцевого самоврядування та місцеві органи виконавчої влади, але строк прийому заяв не може бути меншим одного місяця. Водночас на період карантину власник установи, організації або уповноважений орган може змінювати режим роботи, зокрема і щодо прийому та обслуговування фізичних та юридичних осіб. Таким чином, засновники закладів освіти у період карантину можуть гнучко організовувати прийом документів, зокрема дозволити подавати їх електронною поштою у сканованій формі без електронного цифрового підпису.  

Більше інформації щодо цих питань читайте ось тутСам лист МОН із роз’ясненнями щодо завершення 2020/2021 навчального року знаходиться за посиланням

ЗНО-2021

На інформаційних сторінках учасників ЗНО 2021 розміщено запрошення-перепустки, у яких зазначено адреси пунктів тестування і рекомендований проміжок часу, протягом якого учасники мають прибути до пунктів тестування та пройти процедуру допуску. Учасникам ЗНО необхідно до 21 травня самостійно сформувати й роздрукувати запрошення-перепустку зі своєї інформаційної сторінки на вебсайті УЦОЯО. Запрошення-перепустку необхідно роздрукувати завчасно: цей документ – обов’язковий для допуску до пункту тестування. Докладніше про ці документи читайте ось тут.

Всеукраїнське опитування учнів, учителів фізичної культури, директорів та батьків

Комітет із фізичного виховання та спорту Міністерства освіти і науки України спільно з Державною службою якості освіти України започатковує Всеукраїнське опитування учнів, учителів фізичної культури, директорів та батьків (далі – Опитування) з метою вивчення стану фізичної культури в закладах загальної середньої освіти. Опитування триватиме з 20 квітня до 04 травня 2021 року. Із більш детальною інформацією можна ознайомитися за покликанням: http://sportmon.org/vseukrayinske-opytuvannya-stanu-fizychnoyi-kultury-v-zakladah-zagalnoyi-serednoyi-osvity-2/?fbclid=IwAR3LySqf52bo9u-JwWBwOKeeKpiPeB24UT6t8aDTDKvbE6FOWoU6rJwFTJU

Контактна особа: Качуровський Віктор Семенович, завідувач відділу фізичної культури та захисту Вітчизни, роб. тел. (04563)-5-04-42, моб. тел. 068-119-63-03.

Підсумки гри «Соняшник-2021!»

Організаційний комітет гри обробив заповнені та надіслані бланки відповідей учасників XII Всеукраїнської українознавчої гри «Соняшник –2021». Тож ми вітаємо  здобувачів освіти ліцею №2, які брали участь у конкурсі,  з гарними результатами! Чекайте на свої подарунки, адже вони скоро надійдуть до вас.
Відомість гри

#Не_ведись – прояви свою стійкість в Інтернеті

За підтримки Уповноваженого Президента України з прав дитини,  освітнім проєктом #stop_sexтинг, було розроблено урок “#Не_ведись – прояви свою стійкість в Інтернеті” для забезпечення стійкості дітей до шкідливого контенту, який   буде проведено у квітні – травні 2021 року серед учнів 6-8 класів . Зазначений урок та матеріали до нього вже доступні для безкоштовного завантаження за посиланням https://stop-sexting.in.ua/category/materials/uroky-dlya-5-7-klasiv. Проведення уроку передбачає отримання сертифікату. Сертифікат надається після проведення уроку та заповнення електронної форми за посиланням https://bit.ly/3giQBTb. Для того, щоб дізнатись більше про умови отримання сертифікату, а також особливості захищеності дітей в цифровому середовищі та стійкості до шкідливого контенту, запрошуємо долучитись до вебінару «Розвиток навичок стійкості щодо шкідливого контенту у дітей та емоційне відновлення», що відбудеться 26 квітня о 18:00 на сторінці проєкту #stop_sexтинг у Facebook https://www.facebook.com/stopsextingua. Додатково запис вебінару можна буде переглянути на каналі проєкту в Youtube https://bit.ly/3egRPvt.
Просимо прозвітувати вчителів після проведення уроку. Формою звітності  є заповнена електронна форма https://bit.ly/3giQBTb.
Додаткова інформація: Павленко Дар’я, stopsexting.ua@gmail.com
З повагою
Уповноважений Президента України
з прав дитини                           М.М.КУЛЕБА    

Освітній комплекс «Основи сім’ї»

За результатами розгляду матеріалів науково-методичної експертизи рукопису освітнього комплексу «Основи сім’ї» Науково-методична комісія з проблем виховання дітей та учнівської молоді Науково-методичної ради з питань освіти прийняла рішення про схвалення освітнього комплексу для використання у закладах загальної середньої освіти (лист ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти» №22.1/12-Г-999 від 19.11.2018).
Рекомендуємо ознайомитися зі змістом програми «Основи сім’ї».
Зацікавлені педагогічні працівники можуть пройти відповідне навчання й отримати сертифікат про підвищення кваліфікації (15 годин/0,5 кредиту ЄКТС).
За більш детальною інформацією можна звертатись до розробників програми на електронну пошту: osnovu.program@gmail.com

Підвищення кваліфікації

The International Historical Biographical Institute (Dubai ­ – New York – Rome – Jerusalem – Beijing) запрошує вчителів, керівників закладів освіти, вихователів дошкільних закладів, методистів та науково-педагогічних працівників отримати Міжнародний освітній грант в розмірі 28 800 гривень та  взяти участь у Міжнародній програмі підвищення кваліфікації «Разом із Визначними Лідерами Сучасності: Цінності, Досвід, Знання, Компетентності і Технології для Формування Успішної Особистості та Трансформації Оточуючого Світу».
Ви прослухаєте лекції та виступи відомих світових лідерів у сфері політики, бізнесу, науки, культури, освіти.
В програмі візьмуть участь 3 лауреати Нобелівської премії, 2 лауреати Пулітцерівської премії, 7 лауреатів премії Оскар, 15 лауреатів інших Міжнародних премій.
Що дає вам участь в цій програмі?

 • Нові знання, ідеї, передовий досвід і фахові компетентності, які вимагаються МОН України
 • Міжнародний Сертифікат, оформлений згідно вимог українського законодавства, про проходження Міжнародної програми на 120 годин або 4 кредити ECTS(з них 15 годин інклюзивної освіти/0,5 кредиту ECTS), в якому зазначено  отримання Вами Міжнародного освітнього гранту EG/U/2021/03/12   та  загальні, ключові та професійні компетентності, набуті під час проходження програми
 • Присвоєння кваліфікації Міжнародного Вчителя/Викладача
 • Цікаві та знамениті спікери, яких ви не зустрінете на жодних інших курсах

Реєстрація: завершення реєстрації 30 квітня 2021 року через  офіційну електронну пошту Інституту whfp.education@gmail.com
Видача міжнародних сертифікатів: до 15 липня 2021 року.
Дізнатися більше про програму, спікерів та порядок реєстрації можна тут:  https://whfpdubai.com/uk/mizhnarodna-programa-pidvischennya-kvalifikacii
Керівник в Україні Міжнародної програми підвищення кваліфікації керівників закладів освіти, педагогічних та науково-педагогічних працівників, доктор історичних наук, професор Недужко Юрій Вікторович    моб. (066) 84 -97- 595

МОН готується до запуску НУШ у 5-9 класах

Розроблення навчально-методичного та організаційно-методичного забезпечення для педагогів базової школи на засадах концепції НУШ – з-поміж пріоритетів МОН щодо впровадження реформи «Нова українська школа» у базовій освіті.
Про це йдеться у відповідному наказі МОН щодо реалізації інноваційного освітнього проєкту за темою «Розроблення і впровадження навчально-методичного забезпечення для закладів загальної середньої освіти в умовах реалізації Державного стандарту базової середньої освіти».
Зокрема, проєкт передбачає розроблення навчально-методичного забезпечення для реалізації нового Держстандарту базової середньої освіти, організаційно-методичного інструментарію для вчителів, типової програми підвищення кваліфікації педагогів.
В межах проєкту також заплановано формування та навчання регіональних тренерських груп з усіх освітніх галузей, а також внесення змін до освітньо-професійних програм підготовки бакалаврів та магістрів педагогічних закладів вищої освіти щодо розвитку професійної компетентності у роботі з учнями базової школи.
Докладніше про підготовку до запровадження НУШ у 5-9 класах читайте ось тут

EdPro запрошує на вебінар для вчителів

У четвер, 22 квітня, прямий ефір з Андрієм Табачином, СЕО та співзасновником компанії EdPro.
Запрошуємо відвідати у рамках ініціативи STEM-весна 2021 та “STEM-тиждень – 2021” від відділу STЕM-освіти ДНУ ІМЗО та нашої команди безплатний вебінар для вчителів закладів освіти України “Довгий хвіст” STEAM-майстерки з EdPro”. Захід відбудеться 29 квітня о 15.00 на платформі ZOOM. Зареєструватися та дізнатися про умови отримання Сертифіката можна за посиланням: https://forms.gle/fuJ1nScr6cjWVEnN6 

Учнів 11-х класів звільнено від ДПА

Учні, які завершують здобуття повної загальної середньої освіти у 2020/2021 навчальному році, звільняються від проходження державної підсумкової атестації. Відповідний закон №5014 ухвалила Верховна Рада. Водночас передбачено, що учні мають право пройти ДПА, зокрема у формі ЗНО, за власним бажанням. Докладніше – за посиланням.